Der kommer til at gå en rum tid endnu, før politi og redningsmandskab har ryddet op efter den alvorlige trafikulykke på Farøbroernes landfæste på Falster-siden, så motorvejen atter kan genåbnes i sydgående retning.
Politiets vagtchef Henrik karlsen oplyste til folketidende.dk, at han forventer, at vejen vil være spærret i to-tre timer endnu, hvilket vil sige,a t den formentlig tidligst bliver genåbnet klokken 18.
I mellemtiden ledes den sydgående trafik over Storstrømsbroen. Henrik Karlsen oplyser videre, at man har besluttet at lede de bilister, der var "fanget" på motorvejen på Sjælland fortsætte til frakørslen på Farø og der sende dem retur nordpå i det nordgående spor, hvor trafikken er normal.
Der var ved 15.45-tiden ikke nye oplysninger om de tre tilskadekomne bilisters tilstand. Den ene meldes alvorligt kvæstet og er fløjet til Rigshospitalets traumecenter med akutlægehelikopter.
Ulykken skete kort efter klokken 13, da en lastbil påkørte en sættevogn med en container, som var gået i stå i inderbanen i det sydgående spor. Ulykken skyldetes muligvis, at chaufføren i lastbilen blev blændet af den lavtstående sol.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned