Motorvej genåbnet efter brand
Foto: Helgi Bachmann
Helgi Bachmann
OPDATERET: Sydmotorvejens nordgående spor på Nordfalster er atter farbart efter hele tre mindre brande i rabatten.
Det er knastørt ude i naturen i øjeblikket. Det fik trafikanter på Sydmotorvejen på Nordfalster bevis for tirsdag først på eftermiddagen, da der udbrød mindre brande hele tre steder i rabatten på begge sider af motorvejens nordgående spor.
Der blev slået alarm kort efter klokken 13.30, og for at skaffe brandfolkene sikre arbejdsvilkår, blev motorvejen kortvarigt lukket i nordgående retning, indtil ilden var slukket.
Årsagen til brandene kendes ikke med sikkerhed, men vicebrandinspektør Helgi Bachmann fra Lolland-Falster Brandvæsen siger til folketidende.dk, at det formentlig har været et cigaretskod, som er blevet kastet ud af en bil, der har ligget og ulmet og antændt den første brand umiddelbart nord for afkørsel 43. Derfra har blæsten formentlig båret ilden videre til de to andre brandsteder.
- Samlet er der brændt cirka 150 kvadratmeter af rabatten. Ilden har ikke som sådan været til fare for trafikanterne, men det skal jo ikke blive ved at brænde, siger Helgi Bachmann.
Han opfordrer folk til at være meget varsomme med at smide cigaretskodder og lignende brændbart fra sig i øjeblikket, fordi naturen er så tør, at der ikke skal meget til, før der går ild i noget.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde