Mysterium om blodige puder og sokker er løst
Blodige genstande i Rask Mølle fik politiet til at bede potentielle vidner om hjælp. Nu er mysteriet løst.
Sokker våde af blod, en pude og et pudebetræk med blodplamager og en blodig plastiksæk fik politiet til at spærre øjnene op i Rask Mølle nær Horsens lørdag.
En mand har søndag henvendt sig til Sydøstjyllands Politi og forklaret årsagen til det mistænkelige fund.
- Der er ikke tale om en kriminel handling. Det var en mand, som var på stedet med et ønske om at tage livet af sig selv, men han modtager nu behandling, siger vagtchef Lars Grønlund til Ritzau.
Anmeldelsen om de blodige genstande kom klokken 13.45 fra Rask Skov i Hedensted Kommune. En undersøgelse viste, at der var tale om blod fra et menneske.
Politiet efterforskede på og omkring stedet, da der kunne ligge en forbrydelse bag. Derfor bad Sydøstjyllands Politi offentligheden om hjælp.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned