Narkokørsel på vejene: Fangede fem i weekenden

Det er gået stærkt på de lokale veje henover weekenden - for stærkt. Foto: Mads Dalegaard

Weekendens trafikanter skilte sig særligt ud grundet fem tilfælde af narkokørsel henover flere byer på Lolland-Falster

Offentliggjort Sidst opdateret

I weekenden gennemførte politiet en række hastigheds- og færdselskontroller på Lolland-Falster og andre steder i regionen. Resultatet er bekymrende med flere bilister fanget i at køre for stærkt, og adskillige påvirkede trafikanter standset.

Hastighedsovertrædelser rammer lokalområdet

På Bandholm's Skibevej var 21 ud af 87 kontrollerede bilister for hurtige på foden, hvor den hurtigste blev målt til 80 km/t - over den tilladte hastighed på 50 km/t. Det resulterede i hele 8 klip i kørekortet i løbet af den ene kontrol.

Dannemare og Horslunde blev også overvåget, med 11 af 57 bilister i Dannemare, der kørte for stærkt på Skodsebøllevej. Horslunde havde heldigvis ingen fartovertrædelser under kontrolperioden.

Kettinge var ikke langt bagud med flere bilister fanget i at køre over hastighedsgrænserne.

Narkokørsel over Lolland-Falster

I Nykøbing Falster, Nakskov Holeby, Nysted og Rødby blev bilister taget for narkokørsel.

I Holeby blev en 49-årig mand fra byen sigtet for spirituskørsel.

I Nykøbing Falster blev en 19-årig mand stoppet og sigtet for narkokørsel, mens en 30-årig mand i Nysted blev stoppet og ligeledes sigtet for narkokørsel.

Rødby havde også sin andel af udfordringer, hvor en 21-årig udenlandsk mand blev stoppet og sigtet for narkokørsel.

Ved færdselskontrollerne i Væggerløse blev der identificeret flere forseelser, herunder en bilist, der blev sigtet for ikke at bruge sikkerhedssele og en anden, der havde modificeret sin knallert for at køre hurtigere end tilladt.