Narkopåvirket bilist stak af fra politi-kontrol
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Da manden efterfølgende blev stoppet, viste det sig, at der var flere grunde til, at han ikke var meget for at tale med politiet.
En blot 18-årig lokal mand kan se frem til adskillige sigtelser, efter at han mandag eftermiddag forsøgte at stikke af fra en af politiets færdselskontroller.
Kontrollen fandt sted på Nykøbingvej et ikke nærmere angivet sted på Falster, hvor den unge bilist i første omgang ikke ville standse for politiets patrulje.
Efter et par kilometer lykkedes det dog alligevel for politiet at få stoppet bilen med den 18-årige bag rattet. Her viste det sig, at der var en række ting, der ikke var, som de burde være.
Det endte derfor med, at den unge mand både blev sigtet for narkokørsel, kørsel uden førerret, ingen registrering eller forsikring på bilen, falske nummerplader samt for ikke at efterkomme politiets anvisninger.
Der venter ham nu et retsligt efterspil, fremgår det af politiets døgnrapport.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker