Nedblæste metalplader spærrer vej i Nykøbing

Lige efter midnatstid blæste en del plader ned fra sukkerfabrikkens bygning på gedservej i Nykøbing.
- Flere af de ansatte, som var på natarbejde, fik buler i deres biler, da pladerne blæste ned fortæller vagtchef hos Sydsjælland og Lolland-Falsters politi Søren Østervig. men ingen personer er kommet til skade.

- Der er stadig plader på bygningen, som er blæst løse, men ikke faldet ned, derfor er Gedservej spærret mellem Østerbrogade og Fr. Den VII Gade i Nykøbing. Fromsgade er også spærret.

En kran er ifølge Søren Østervig tilkaldt, men den kan først være fremme sidst på formiddagen.

Bybus 701, som normal kører af den afspærrede Gedserve,j kører i stedet ad Grønnegade.
Det betyder at bussen ikke kører til stoppestedet Fromsgade - Gedservej 99 - Gedservej ovf. 45 - Gedservej 31 meddeler Movia.

VED DU NOGET? Send dit tip til 1204. Start sms’en med at skrive FT TIP efterfulgt af et mellemrum og derefter din egen tekst.

Foto: Anders Knudsen

Flere metalplader fra sukkerfabrikkens bygning ved gedservej i Nykøbing er blæst ned i nat og spærrer et stykke af Gedservej.

Offentliggjort Sidst opdateret