Nordjyde købte vildt ind med stjålne kortoplysninger
Flere hundredtusinder kroner brugte 23-årig på nethandel. Varerne betalte han med stjålne oplysninger.
Champagne og vodka for over 26.000 kroner. Et fladskærms-tv til 20.000 kroner. Smykker, jakkesæt og adskillige computere i samme prisleje.
En ung nordjyde har gennem det seneste år i den grad levet over evne ved hjælp af stjålne dankortoplysninger, som han misbrugte til sine ekstravagante indkøb.
Det fremgår af et anklageskrift fra Nordjyllands Politi, der beskylder den 23-årige mand for ikke færre end 59 tilfælde af databedrageri.
Omtrent 20 af forholdene drejer sig om køb af computere, herunder adskillige MacBook Pro. Mange af maskinerne har en værdi på over 15.000 kroner.
Således løber bedrageriet op i flere hundredtusinde kroner og betyder, at den tiltalte siden 29. januar har siddet varetægtsfængslet.
I næste uge indleder Retten i Aalborg straffesagen mod manden, der ifølge politiet skal have begået sine forbrydelser i samarbejde med en anden mand.
I et enkelt tilfælde skal de to under anvendelse af stjålne kortoplysninger have overført 31.500 kroner til en af mændenes konto i Nørresundby Bank, hvorfra 20.500 røg videre til den andens konto i samme bank.
Pengeinstituttet opdagede imidlertid bedrageriet og spærrede for udbetaling af de resterende 10.000 kroner, fremgår det af anklageskriftet.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker