I en vandfyldt grøft lidt uden for Hirtshals i Nordjylland blev en 60-årig nordmand tirsdag omkring middag fundet død. Intet tyder på, at der ligger noget kriminelt bag dødsfaldet.
- I grøften er der en betragtelig mængde vand, som vi muligvis tror, han er druknet i, siger Niels Kronborg, der er vicepolitiinspektør i Hjørring.
Politiet arbejder lige nu ud fra en teori om, at nordmanden havde drukket, inden han havnede i grøften.
- Vi har en viden, som gør, at vi tror, han var beruset, og at han så er faldet i grøften. Men vi har et ligsyn i morgen og en obduktion en af dagene, og så ved vi forhåbentlig mere, siger Niels Kronborg.
Efter at ingen havde hørt fra den 60-årige nordmand i en uges tid, indledte Nordjyllands politi søndag en større efterforskning, hvor både politihelikopter og redningsbåde var involveret. Det var dog en politimand og en sporhund, der tirsdag middag fandt frem til liget.
Ifølge P4 Nordjylland indlogerede den 60-årige sig sidste tirsdag på et privat værelse, fordi færgeafgangen til Norge blev aflyst på grund af blæsevejret. Manden ringede i den forbindelse til sin bror for at sige, at han blev forsinket.
Derefter har han formentlig drukket tæt og forladt værelset. Ude på vejen kontaktede han en bilist, som fulgte ham hen til et nærtliggende hotel, hvor bilisten troede, nordmanden boede. Efterfølgende er den 60-årige ikke blevet set.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub