Pas på, hvis du bliver tilbudt en fladskærm på den lokale bodega. Selv om du ikke vidste, at varen er stjålet, så er der lagt op til, at hæleri fremover skal straffes hårdere.
Regeringen lægger med et nyt lovforslag op til, at det som udgangspunkt skal udløse en bøde på 10.000 kroner, hvis man - groft uagtsomt - køber varme varer af en vis værdi.
Strafferammen for groft uagtsomt hæleri bliver med lovforslaget sat op fra et halvt til et helt års fængsel. Men frihedsstraf kommer kun på tale i de allermest alvorlige sager. Til gengæld skal bødestraffen i vejret, skriver Justitsministeriet.
For i dag er der store udsving i straffen til dem, der køber de billige varer. En undersøgelse fra Rigsadvokaten viser, at en mand, der ved en pølsevogn køber en stjålen computer for 700 kroner, selvom den næsten var det ti-dobbelte værd, slap med en bøde på 1000 kroner.
Og en stjålen cykel, der blev købt på gaden af en ukendt person for 20 euro, udløste kun en straf på 500 kroner.
Med det nye lovforslag lægger regeringen op til, at det typisk skal koste 10.000 kroner i bøde, hvis man er godtroende nok til at købe hælervarer, der har en værdi af 8000 kroner eller derover.
Det vil dog fortsat være op til domstolene at tage højde for særlige forhold i de enkelte sager, når straffen skal udmåles.
Landsforeningen af Forsvarsadvokater har på forhånd sagt, at det formentligt vil have en større præventiv virkning, hvis bøden som udgangspunkt bliver det dobbelte af besparelsen ved at købe tyvekoster.
Men til det siger Justitsministeriet, at det vil føre til meget store udsving i bødestørrelserne.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde