Endnu en mand blev fredag fængslet i forbindelse med drabet på den 41-årige Chanette Sørensen, der blev skudt ned i sit hjem i landsbyen Lund ved Horsens.
Der er tale om en 29-årig mand, der er varetægtsfængslet frem til den 31. marts. Grundlovsforhøret fandt sted for såkaldt dobbeltlukkede døre, og politiet vil ikke sige noget om efterforskningen.
Dog oplyser politiinspektør Steen Edeling fra Sydøstjyllands Politi, at fredagens fængsling ikke blev kæret til landsretten. I forvejen sidder en 23-årig mand varetægtsfængslet for drabet.
Chanette Sørensen blev tirsdag dræbt af et skud i hovedet. Skuddet blev affyret fra et sted uden for hendes hus, og vidner har fortalt, at en bil kørte hurtigt væk fra stedet.
Steen Edeling ønsker dog ikke at sige, om den seneste anholdelse skyldes formodninger om, at der har været både en skytte og en chauffør om drabet.
Den dræbte kvinde havde besøg af flere venner i huset, da drabet skete. Hun døde i armene på sin 23-årige datter.
Der har været gættet på flere forskellige motiver til drabet - blandt andet at den fængslede 23-årige tidligere havde et forhold til den dræbtes datter, og at han også skyldte Chanette Sørensen penge.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde