Et hårdt presset retsvæsen og for få efterforskere hos politiet. Det er forklaringen på, at endnu en sag om økonomisk kriminalitet er trukket så længe ud, at en svindler undgår at få adresse i et fængsel.
Retten i Glostrup har netop afgjort en sag mod to forretningsmænd og en advokat, og som i flere andre sager indrømmer retten, at der er gået for lang tid med at få sat punktum.
Forleden kom det frem, at politiet på Københavns Vestegn på grund af alt for mange sager til for få hænder først havde afhørt en anden momssvindler efter 11 måneder.
I det nye eksempel på sneglefart er den ene forretningsmand idømt et års fængsel, men på grund af langsommeligheden er hele straffen gjort betinget. Han svindlede med moms for godt 600.000 kroner.
Også den anden, der er fundet skyldig i hæleri for næsten en halv million kroner og skyldnersvig for en million kroner, slipper nådigt. Straffen er 15 måneders fængsel, men kun de tre skal afsones.
Advokaten, der ellers risikerede at blive fradømt retten til at drive advokatvirksomhed, er frifundet, og det samme er i øvrigt også forretningsmændene i et par af sagens forhold.
De økonomiske fiflerier skete fra 2002 til 2004. I april 2007 sendte Københavns Vestegns Politi anklageskriftet til Retten i Glostrup, men først efter to år er der altså kommet en afgørelse.
Med domsmandsrettens egne ord:
"Retten har ved strafudmålingen lagt vægt på, at forholdene ligger langt tilbage i tiden, og at sagen undervejs i forløbet har ligget stille under efterforskningen, ligesom der har været en lang berammelsestid ved retten."
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker