Offer fra Bøtø-sagen står frem
fantomtegning af gerningsmanden i Bøtø-sagen fra 1999. Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
Station 2 efterlyst sætter torsdag aften fokus på Bøtø-sagen.
Den 27-årige Michelle Jensen, der som 11-årig blev voldtaget på Bøtø, står nu frem i TV2 programmet Station 2.
I aften sender Station 2 fra Vildrosevej på Bøtø tæt ved Fribadestranden, hvor den dengang 11-årige Michelle Jensen blev voldtaget.
Det blev i mange år efter en af de mest omtalte kriminalhistorier. Der er blevet afhørt omkring 4000 personer. Fantomtegning af gerningsmanden er blevet vist i et utal af gange. DNA materiale er blevet undersøgt i hele Europa. Men gerningsmanden er aldrig blevet fundet.
Sidste sommer, da sagen var 15 år gammel, valgte Michelle Jensen på sin Facebookprofil, selv at genoptage sagen med et ønske om at Facebook brugere kunne hjælpe hende med at finde manden. Hendes opslag blev delt af næsten 6700 facebookbrugere.
I aften sender Station 2 et indslag med Michelle Jensen, hvor hun, for første gang nogensinde, selv fortæller om voldtægten og drabsforsøget på hende.
LÆS OGSÅ: Mand anholdt i 25 år gammel sag om voldtægt og drabsforsøg på Falster
Hun håber på, at udsendelsen kan være med til at kaste et nyt lys over sagen, som hun ønsker afsluttet.-Jeg håber på, at han vil give sig selv til kende og tage hans straf, eller at hans familie, venner og bekendte vil ringe og sige, hvor han er henne og hvis han er død, så man ikke skal lede efter ham mere. Så mig og min familie kan få fred og ro, siger Michelle Jensen i indslaget på Station 2 i aften.
Station 2 sender fra 20.50 fra Vildrosevej på Bøtø tæt på Fribadestranden, hvor Michelle Jensen i sin tid blev overfaldet, fortæller TV vært Rikke Hemmingsen fra programmet Station 2.
I aftenens direkte udsendelse deltager vicepolitikommissær fra Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi Søren Ravn-Nielsen. Mens der i udsendelsen også vil være et indslag med den forhenværende kriminalinspektør ved Nykøbing Politi Bent Jørgensen.
Rikke Hemmingsen fortæller, at tv-holdet er på Vildrosevej det meste af dagen og publikum er velkomne til at kigge forbi.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde