Østjyllands Politi mener ikke længere, at det af hensyn til efterforskningen er nødvendigt at have den 28-årige somalier, der er sigtet for overfald på tegneren Kurt Westergaard, siddende i isolationsfængsel.
Anklager Poul Gade oplyser, at varetægtsfængslingen ventes forlænget tirsdag med yderligere fire uger ved retten i Århus. Det sker uden, at den sigtede bliver fremstillet i retten.
Ved grundlovsforhøret den 2. januar blev øksemanden i første omgang sigtet for at ville dræbe Kurt Westergaard, der har lavet de kontroversielle Muhammed-tegninger.
Siden har politiet udvidet sigtelsen, så den også handler om forsøg på at overtræde straffelovens terrorparagraf.
Politiet mener, at manden ved angrebet i rækkehuset i Viby også forsøgte at skræmme befolkningen og destabilisere samfundet, og at han har ønsket at begrænse ytringsfriheden og den offentlige debat.
Om aftenen 1. januar trængte manden ind i Kurt Westergaards hjem. Tegneren forskansede sig i et sikret rum, og da politiet dukkede op, blev den ubudne gæst såret af pistolskud.
Manden har nægtet, at han var ude på at slå Westergaard ihjel.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker