Øksemandens sag afgøres måske på tirsdag

De seks nævninger og tre juridiske dommere i sagen om økseangrebet mod Kurt Westergaard trak sig mandag eftermiddag tilbage fra byretten i Aarhus.

De skal nu votere og afgøre, om den 29-årige somaliske øksemand kan dømmes for forsøg på terror og drabsforsøg på bladtegner Kurt Westergaard og en politimand nytårsdag i fjor.

Afgørelsen kommer tidligt tirsdag klokken 16, men retsformand Ingrid Thorsboe siger, at vurderingen af det omfattende materiale kan betyde, at sagen trækker ud og at kendelsen først kommer på torsdag klokken 12.

Statsadvokat Kirsten Dyrman vil have somalieren dømt efter den omdiskuterede terrorparagraf, der blev indført i 2002 efter terrorangrebet i New York.

- Angrebet hos Kurt Westergaard var egnet til at skabe enorm uro og kaos. Derfor var handlingen omfattet af terrorparagraffen, siger Kirsten Dyrman.

Hun formanede nævningene om alene at træffe deres afgørelse ud fra, hvad de har hørt og set i retslokalet.

- Man skal ikke tage stilling til, hvordan de forskellige medier har refereret fra retten de seneste par uger, siger statsadvokaten.

Den 29-årige tiltalte somalier er tiltalt for forsøg på manddrab og forsøg på terror, da han meget voldsomt trængte ind til Kurt Westergaard bevæbnet med en økse og en kniv. Som bekendt slap Westergaard uskadt, da han låste sig inde i sit sikringsrum.

Øksemandens forsvarer, Niels Christian Strauss, siger omvendt, at der slet ikke er grundlag for at dømme manden for terror.

- For at man kan tale om terror, skal der være tale om et terrorangreb rettet mod hele befolkningen, at skræmme en hel befolkning og ikke som i dette tilfælde et individ, siger forsvareren.

/ritzau/

Skyldsspørgsmålet i sagen mod øksemanden afgøres måske tirsdag, men den omfattende votering kan trække ud.

Offentliggjort Sidst opdateret