Oliealarm på havnen i Nakskov

Foto: Per Klaaby

Et større rensningsarbejde er sat igang, efter der blev søndag aften slået alarm om olie både i Nakskov Indrefjord og i Nakskov Havn.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det var nogle mennesker som bemærkede olielugten og så en oliefilm på vandet ved Nybro-slusen.

Klokken 20.10 i aftes blev brandvæsnet i Nakskov kaldt ud, men senere på aftenen fortalte andre at de allerede søndag morgen havde bemærket en stram lugt af olie.

- Desværre har olien i mellemtiden haft mulighed for at brede sig fra Indrefjorden ud i havnen med risiko for at også Nakskov Fjord bliver berørt, siger indsatsleder Martin Mikkelsen, Lolland Brandvæsen.

Det første brandfolkene gjorde var at lægge en flydespærring i form af en “strømpe” med absorberende middel på tværs ved Nybro, så der ikke løber yderligere olie ud i havnen.

- Der er tale om det, vi kalder en oliefilm - det vil sige et ret tyndt lag olie som har spredt sig over et større område. Den er i sagens natur svær at gøre noget ved og mulig at samle op. Men vi forsøger at begrænse skaderne, siger indsatslederen.

Miljøvagten blev konsulteret og godkendte indsatsen, og i dag er Lolland Kommunes miljøafdeling i gang med at spore kilden til olieforureningen af Nakskov Indrefjord.

I formiddag viste det sig, at der er drevet en del olie frem til de gamle færgelejer, hvor den er blandet med ålegræs og anden vækst.

Ved 9-tiden blev der derfor tilkaldt yderligere mandskab fra beredskabet for at få samlet olie og ålegræs op.