Olieudslip ved tidligere sukkerfabrik

Foto: Anders Knudsen

En lastbil påkørte en betonpille og slog hul i tanken.

Offentliggjort Sidst opdateret

Falck og Lolland-Falster Brandvæsen er mandag morgen i gang med at rydde op efter et større udslip af dieselolie ved Saxkjøbing Sukkerfabrik i Sakskøbing.

Ifølge indsatsleder Jakob Petersen fra Lolland-Falster Brandvæsen er udslippet sket ved, at en lastbil ved et uheld påkørte en betonpille og derved slog hul på tanken, så op imod 800 liter dieselolie begyndte at fosse ud.

Der blev slået alarm kort før klokken 8, men knapt en time senere kan indsatslederen fortælle, at det er lykkedes brandfolkene at inddæmme dieselolien, og at man nu er i gang med oprydningsarbejdet. Han forventer, at det vil tage en lille times tid, før olien er fjernet - altså omkring klokken 9.30.

Miljøvagten er også underrettet og på vej til stedet. Uheldet skete inde på fabrikkens eget område. Ingen mennesker er kommet noget til i forbindelse med uheldet.

Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen