Opfarende mand ville slås med politiet
Foto: Free/Colorbox.dk/arkiv
Colorbox.dk
Betjentene måtte bruge peberspray for at få manden til at falde til ro.
Politiet blev kort efter klokken 22 torsdag aften kaldt til Jernbanevej i Eskilstrup efter en anmeldelse om, at en mand på stedet optrådte noget opfarende.
Det lykkedes betjentene at finde frem til manden, som viste sig at være 28 år og fra Næstved-området. Men betjentenes tilstedeværelse fik ham ikke til at falde til ro. Han ville tværtimod slås med betjentene, oplyses det i døgnrapporten fra politiet.
Politifolkene valgte at bruge peberspray for at få manden til at falde til ro, og det hjalp. Den 28-årige blev derefter anholdt og sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen. Han blev taget med til politistationen i Næstved og løsladt fredag morgen klokken 7.30.
Hvorfor manden i første omgang optrådte opfarende, og hvorfor han ville slås med betjentene, melder historien fra døgnrapporten ikke noget om.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned