Øresundsbroen var lukket i to timer for trafik mod Danmark
En forulykket lastbil på Øresundsbroen lukkede tirsdag formiddag for trafikken i retning mod Danmark. Der er nu åbnet igen. (Arkivfoto). Foto: Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix
Uheld med lastvogn undersøges af en bilinspektør, oplyser politiet. Muligvis var et eksploderet dæk årsagen.
Et uheld med lastvogn betød, at der var spærret for trafik på Øresundsbroen fra Sverige til Danmark i godt to timer tirsdag.
Lastvognen kørte gennem autoværnet på midten af motorvejen og fortsatte over i den forkerte side og havnede i rabatten, hvor den også ramte autoværnet.
Uheldet skete cirka klokken 11.30.
- En lastbil er kommet kørende i retning mod Sverige. Så er den kørt igennem midterautoværnet hen over modsatte vejbane, og så er den kørt ind i rabatten og holder nu stille, så den spærrer for afkørsel 15 mod Amager Strandvej, sagde vagtchef Espen Godiksen tirsdag middag til Ritzau.
En bilinspektør blev sat til undersøge hændelsen nærmere.
De foreløbige undersøgelser tyder på, at chaufføren muligvis mistede herredømmet på grund af et eksploderet dæk.
Det oplyser Københavns Politi sent tirsdag eftermiddag.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker