Østjyllands Politi undersøger imams jøde-udtalelser
Østjyllands Politi undersøger udtalelser om at "destruere zionistiske jøder", som den omstridte imam i Grimhøjmoskeen i Aarhus angiveligt udtalte under en fredagsbøn i en moské i Berlin.
Politiet overvejer derfor, om de skal rejse en sag af egen drift mod imam Abu Bilal Ismail for brud på straffeloven.
- Vi går ind og laver vurderinger af, hvordan sagen hænger sammen, og om der umiddelbart er en overtrædelse. Det går vi i gang med nu, siger politiinspektør Jan Andersen fra Østjyllands Politi til Ritzau.
Imamens fredagsbøn blev fanget på video, og ifølge tyske medier opfordrer Abu Bilal Ismail til at dræbe jøder.
- Tæl dem og dræb dem hver og én. Skån ingen af dem. Få dem til at lide forfærdeligt, sagde imamen angiveligt i Al-Nusra-moskeen i Berlin fredag i forrige uge.
Østjyllands Politi vil i deres undersøgelse blandt andet får fredagsbønnen oversat.
- Den dokumentation, som vi skal bruge i en eventuel sag, sørger vi for, at den lever op til kriterierne, og det kunne blandt andet være en oversættelse, fortæller Jan Andersen.
Grimhøjmoskeen er tidligere blevet beskyldt for at radikalisere unge, og hele 22 yngre mænd er ifølge politiet rejst i krig i Syrien eller Irak, efter at have haft deres gang i moskeen.
Til BT nægter Abu Bilal Ismail, at han opfordrer til drab på alle jøder.
- Jeg mener ikke, at det er alle jøder, der skal dø. Det er kun jøder, der har dræbt befolkningen i Gaza. Jeg har bedt gud om at ødelægge de jøder, der dræber os, siger han til BT.
Udtrykket zionistiske jøder bruges ofte om jøder, der mener, at de har ret til dele Palæstina - heriblandt Jerusalem.
Flere end 600 mennesker - herunder næsten 100 børn - er blevet slået ihjel i Gaza striben, siden Israel indledte sine bombeangreb 8. juli, oplyste redningstjenesten i Gaza striben ifølge Reuters.
Den israelske hær siger, at den har dræbt i alt 183 militante palæstinensere.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned