OVERBLIK: Dømt journalist har siddet fængslet siden 2021

Få et overblik over sagen mod en tidligere Ekstra Bladet-journalist, som er dømt for overgreb mod børn.

Offentliggjort Sidst opdateret

Østre Landsret har tirsdag idømt en mandlig journalist forvaring, som er en tidsubestemt straf, for en lang række krænkelser mod børn.

Han blev i første omgang idømt tre år og seks måneders fængsel i Retten i Roskilde, men landsretten skærpede straffen.

Det var alene straffen og ikke skyldspørgsmålet, landsretten skulle tage stilling til.

Få overblik over sagen her:

* I april 2021 blev journalisten anholdt og sigtet for det, der siden er vokset til en større sag om krænkelser og overgreb på børn.

* Retten har fundet det bevist, at han i perioden 2011-2015 har krænket over 31 børns blufærdighed langt over 100 gange. Tre af børnene er hans egne.

* Fire overgreb var så grove, at de ifølge retten skal betegnes som voldtægt. De fandt sted i 2012-2013 mod fire piger mellem 4-11 år.

* Han er også kendt skyldig i at have krænket flere piger via internettet.

* Han har desuden erkendt besiddelse af tusindvis af billeder og filmsekvenser med børneporno.

* I gerningsperioden har manden arbejdet som journalist ved Sjællandske Medier og Ekstra Bladet.

* Anklagemyndigheden forlangte journalisten dømt til forvaring altså indespærring på ubestemt tid. Imens ville forsvareren i landsretten have mandens straf nedsat med et halvt år til tre års fængsel.

* Forvaring kan gives til gerningsmænd, som har begået grov kriminalitet, vurderes som farlige, og hvor retten vurderer, at det er nødvendigt med en tidsubestemt foranstaltning i stedet for en almindelig straf for at beskytte samfundet mod den dømte.

Kilder: Midt- og Vestsjællands Politi, straffeloven, Ritzau.

/ritzau/