Overfaldsmand meldte sig selv

Folketidende.dk bragte overvågningsbilleder af en voldsmand ved Danske Bank i Sakskøbing. Voldsmanden har nu meldt sig selv til politiet.

Offentliggjort Sidst opdateret

Fredag 18. december blev en 75-årig mand slået med en knytnæve i ansigtet ved Danske Bank’s filial i Sakskøbing. Efter at have efterforsket sagen gennem næsten en måned valgte politiet at bede offentligheden om hjælp gennem folketidende.dk torsdag formiddag.

Forud for overfaldet oplyser politiet, at gerningsmanden skulle have kastet en snebold mod ofrets bil, hvorefter ofret åbnede døren og spurgte, hvad han bildte sig ind. Det fik gerningsmanden til at gå hen og slå ofret med knytnæve i ansigtet, og han skulle også have ødelagt en siderude på bilen, hvorefter han forsvandt fra stedet sammen med en cirka 20-årig pige.

Gerningsmanden har kort efter middag torsdag meldt sig selv til politiet efter at folketidende.dk har bragt overvågningsbilleder af ham.

- Kort efter offentliggørelsen af overvågningsbillederne kom en 20-årig mand fra Nykøbing ind på politistationen og meldte sig selv. Vi er i gang med afhøring af manden, og han vil formentlig blive sigtet for vold - og derefter løsladt igen, fortalte Steen von Würden fra lokalpolitiet i Nykøbing kort efter klokken 13 til folketidende.dk.