Palæstinenser skyldig i fem drabsforsøg

Retten i Odense har fundet en 28-årig dansk-palæstinensisk mand skyldig i femdobbelt drabsforsøg. Anklageren kræver mellem 10 og 12 års fængsel, mens mandens forsvarer mener, en straf på helt ned til halvandet års fængsel vil være rimelig.

Manden skød og sårede nytårsaftensdag 2008 to israelere i et indkøbscenter i Odense. De stod sammen med en tredje landsmand i en stand, der solgte hår- og hudplejeprodukter, da de blev skudt ned.

Den 28-årige mand har under hele retssagen erkendt, at det var ham, der trak en pistol og skød mod den bod, hvor kosmetiksælgerne var i færd med at betjene to danske kvinder. Den ene israeler blev skudt i benet, den anden blev ramt i armen, men begge overlevede. Den tredje israeler og de to kunder undgik at blive ramt, blandt andet fordi gerningsmandens pistol fik funktionsfejl og derfor ikke kunne skyde mere.

- Det var et fuldstændigt vanvittigt lykketræf, at det ikke fik en langt alvorligere udgang, siger anklager Rikke Brændgaard.

Ifølge den 28-årige bar han pistolen på sig, fordi han tidligere ved en fejl er blevet beskudt af rockere under den verserende bandkonflikt og derfor fandt det nødvendigt at beskytte sig.

Han kendte ikke israelerne i indkøbscentret i forvejen, men i dagene op til skyderiet var konflikten i Gaza og på Vestbredden blusset op og flere medier rapporterede om voldsomme kampe med mange civile ofre i området. Det havde gjort den 28-årige dansk-palæstinenser vred, og i centret følte han pludselig, at kosmetiksælgerne kiggede ondt på ham som om de ville slås, har han tidligere forklaret om årsagen til, at han skød de to mænd. En forklaring, som både dommere og de seks nævninge fuldstændigt afviste.

Der ventes dom i sagen først på eftermiddagen.

/ritzau/

Nedskydning af israelere i indkøbscenter kunne være endt langt mere alvorligt, mener anklager, der kræver mindst 10 års fængsel til dansk-palæstinenser.

Offentliggjort Sidst opdateret