Pengestrid mellem kunstner og Kunsten

Offentliggjort Sidst opdateret

* Værket "Take the Money and Run" blev udstillet på Kunsten i Aalborg i efteråret 2021 som led i udstillingen "Work it Out".

* Værket består af to rammer, som oprindeligt indgik i to kunstværker, som havde det til fælles, at de udstillede pengesedler, der skulle illustrere henholdsvis en årsindkomst i Danmark og en årsindkomst i Østrig.

* De to værker skulle genskabes til "Work it Out". Men de oprindelige pengesedler var leveret tilbage, og derfor skulle kunstneren Jens Haaning bruge nogle nye til at genskabe værkerne.

* I stedet for at genskabe de tidligere værker fremsendte Jens Haaning de gamle rammer til Kunsten med beskeden om, at han havde besluttet at lave et nyt værk med titlen "Take the Money and Run".

* I det nye værk er rammerne set fra afstand tomme. Men tæt på kan man se rester af papir og tape fra de tidligere værker.

* Mandag dømte Københavns Byret ham til at tilbagebetale knap en halv million kroner. Desuden skal han betale sagens omkostninger.

Kilder: Museet Kunsten i Aalborg og Københavns Byret.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.