Person er i kritisk tilstand efter knivstikkeri i Odense
En person er bragt på hospitalet i kritisk tilstand efter knivstik. Politiet er på jagt efter gerningsmand.
En person er i kritisk tilstand efter et knivstikkeri på en adresse i Odense.
Det oplyser Fyns Politi på Twitter lørdag aften klokken 18.10
Personen er bragt til Odense Universitetshospital.
- Overfaldet formodes ikke at være banderelateret. Efterforskning pågår, skrev politiet, der klokken 21.30 igen opdaterede om situationen på Twitter:
- Vi er stadig i fuld gang med at efterforske sagen omkring knivstikkeri i Odense. Vi forventer at fortsætte det meste af natten. Vi kommer med en ny opdatering i sagen i morgen tidlig.
Fyens Stiftstidende skrev sent lørdag eftermiddag, at politiet var massivt til stede for enden af Dagmargade i det indre Odense, og at "muligvis er en kvinde kommet slemt til skade".
Knivstikkeriet fandt sted i opgangen til en beboelsesejendom ifølge avisen, der klokken 19 skrev, at politiet var på jagt efter den formodede gerningsmand.
Flere betjente med politihunde var i færd med at afsøge et større område ved blandt andet Gormsgade, Alexandragade og Fredensgade, skrev avisen. Her var også betjente fra en særlig efterforskningsafdeling til stede.
I forbindelse med en anmeldelse om knivstikkeri, er 1 person bragt til OUH i kritisk tilstand, er vi massivt til stede på en adresse i Odense. Overfaldet formodes ikke at være banderelateret. Efterforskning pågår og vi har foreløbig ikke yderligere. Vagtchefen #politidk
— Fyns Politi (@FynsPoliti) April 17, 2021
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned