PET-anholdt er en gammel klima-kending

Én af de personer, som PET har anholdt for blandt andet at forsøge at sætte ild til Politiskolen, er en gammel kending af efterretningstjenesten.

Den 20-årige har nemlig flere gange haft PET på besøg forud for klimatopmødet i København i december 2009.

Både i juli og september bankede efterretningstjenesten på klimaaktivistens dør. Han har senere selv forklaret over for Ritzau, at PET-folkene blandt andet ville vide, om nogen var "ved at lave bomber".

Det er heller ikke første gang, at den 20-årige bliver anholdt. I maj 2009 tog politiet ham således med i forbindelse med én af de klimaaktivistiske aktioner, han har deltaget i.

Her forsøgte han og andre aktivister at trænge ind i Bella Center, mens 700 topledere fra virksomheder verden over var til en konference om forretning og klima. Aktionen gik under navnet "Our Climate - Not Your Business".

PET beskriver tirsdag, at den 20-årige samt de andre anholdte alle har tilknytning til "det venstreekstremistiske miljø".

De er ikke blot sigtet for ville sætte ild til Politiskolen i Brøndbyøster natten til tirsdag, men også for forsøg på ildspåsættelse mod en Nordea-afdeling på Strandgade i København.

Ifølge PET er begge sager politisk motiverede.

/ritzau/

I forbindelse med klimatopmødet i København havde PET fat i én af de nu anholdte for forsøg på ildspåsættelser

Offentliggjort Sidst opdateret