Pirater kan ende i dansk fængsel

Seks personer, der er tilbageholdt på mistanke om pirateri af det danske orlogsfartøj Esbern Snare og varetægtsfængslet in absentia af Københavns Byret, kan ende med at blive sendt til Danmark for at blive retsforfulgt og afsone en eventuel fængselsdom.

Det siger Birgit Feldtmann, der er lektor i strafferet og forsker i pirateri ved Syddansk Universitet.

- Hvis statsadvokaten vurderer, at der er grundlag for at gennemføre en dansk straffesag mod de mistænkte, vil de kunne blive overført til Danmark, siger hun.

Statsadvokaten for Særlige Internationale Straffesager fik fredag fængslet de seks mistænkte pirater in absentia efter et grundlovsforhør i Københavns Byret.

Kendelsen om varetægtsfængsling blev kæret til Østre Landsret af forsvareren. Men hvis Østre Landsret stadfæster varetægtsfængslingen, skal de formodede pirater muligvis flyttes fra Esbern Snare i Aden Bugten ud for Somalias kyst til et fængsel i Danmark.

Piraternes danske forsvarer er ved at etablere kontakt til sine klienter igennem en tolk om bord på Esbern Snare for at få dem afhørt, mens Statsadvokaten for Særlige Internationale Straffesager efterforsker sagen.

Først når forsvareren har fået kortlagt sine klienters forklaringer, vil der blive taget stilling til, om varetægtsfængslingen skal stadfæstes.

En lignende sag udspillede sig fra januar 2010, da et hollandsk skib blev udsat for et piratangreb, og de danske fartøjer efterfølgende tilbageholdte piraterne og udleverede dem til retsforfølgelse i Holland.

Men denne gang er det et dansk skib, Elly Mærsk, som angiveligt var ved at blive angrebet af formodede pirater, da Esbern Snare stoppede skibet med de seks formodede pirater.

Østre Landsret regner med at modtage sagen i løbet af de kommende dage.

/ritzau/

Seks formodede pirater, der er tilbageholdte af Esbern Snare i Aden Bugten, kan blive fængslet i Danmark.

Offentliggjort Sidst opdateret