I jagten på penge tager de somaliske pirater alt, hvad de kan komme i nærheden af - også børn. Tre danske teenagebørn har sammen med deres forældre og to gaster nu været tilfangetaget af somaliske pirater i en måned.
Ifølge sikkerhedsfirmaet Risk Intelligence er det ikke første gang, at piraterne har holdt børn som gidsler. Det er sket to gange tidligere.
Et tysk ægtepar og deres søn i sejlbåden Rockall blev taget til fange i Aden-Bugten i 2008. De tre var gidsler i 47 dage inden de blev frigivet mod en løsesum på omkring syv millioner kroner.
I april 2009 blev den franske lystyacht Tanit kapret omkring 640 km fra Ras Hafun i Det Indiske Ocean - fire voksne og en tre år gammel pige blev taget som gidsler. De var gidsler i seks dage, inden Frankrig ved en militær aktion befriede gidslerne. Pigens far blev dræbt ved aktionen.
Den danske sejlbåd Ing blev kapret den 24. februar, og de syv danske sejlere taget som gidsler. Siden har der været meget modstridende oplysninger om, hvor gidslerne befinder sig, og om der forhandles med piraterne om en løsladelse.
Danskerne har nu været gidsler i 28 dage. Det er ikke lang tid sammenlignet med, hvor længe andre lystsejlere har siddet som gidsler. Et britisk ægtepar var tilfangetaget i 388 dage før de blev løsladt mod en løsesum.
To besætningsmedlemmer fra den sydafrikanske sejlbåd Choizil har været taget til fange i 148 dage. Den blev ifølge Risk Intelligence kapret af 12 bevæbnede pirater ud for Tanzania i oktober sidste år. Bådens skipper slap fra piraterne og blev siddet reddet af den franske flåde.
Udenrigsministeriet har mørkelagt sagen, og de oplysninger, der med jævne mellemrum kommer frem om gidslerne, har det ikke muligt at få enten be- eller afkræftet.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde