Piratskib er ved somalisk kyst

Piratskibet, hvor de to danske og fire filippinske søfolk angiveligt er om bord, befinder sig nu i somalisk farvand. Det oplyser Natos piratenhed i London.

Angiveligt skulle skibet befinde sig ud for byen Hobyo på Somalias østkyst.

Ifølge Ritzaus oplysninger skulle det danske krigsskib Esbern Snare fortsat befinde sig i nærheden af piratskibet. Dermed er krigsskibet sejlet ind over 12 sømilegrænsen, der er forskellen på internationalt farvand og somalisk territorialfarvand.

Forsker ved center for Militære Studier Lars Bangert Struwe, siger, at det er oplagt, at Esbern Snare er fulgt med ind mod den somaliske kyst.

- For mere end et år siden tillod FN, at internationale flådestyrker i området kan sejle ind over denne territorialgrænse.

- Derfor er det oplagt, at det danske krigsskib er fulgt med ind, måske for at kunne give et efterretningsmæssigt billede af, hvad der sker, siger Lars Bangert Struwe.

Ifølge TV2 skulle de danske søfolk være i live. Men de danske myndigheder og rederiet Shipcraft har seks døgn efter bortførelsen af de seks søfolk fra fragtskibet Leopard i Adenbugten fortsat rullet gardinerne helt ned for informationer.

Udenrigsministeriets Borgerservice vil ikke oplyse, om de seks søfolk er i live.

- Det er af hensyn til søfolkenes sikkerhed og deres familier, lyder det fra Charlotte Slente - der er leder af Udenrigsministeriets Borgerservice.

Forsker ved Center for Militære Studier Lars Bangert Struwe siger, at det er en helt normal procedure at lukke af.

Tavsheden sker også af hensyn til informationsstrømmen. Ved tidligere kapringer har man erfaring for, at oplysninger i den danske offentlighed hurtig spredes videre af somaliere i Danmark til deres landsmænd i Somalia.

Og det vil man undgå, siger Lars Bangert Struwe.

/ritzau/

Udenrigsministeriet og rederiet er fortsat tavs om oplysninger om de danske sømandsgidsler.

Offentliggjort Sidst opdateret