Plastikcontainer i flammer: Brandfolk rykkede ud til nattebrand i Nykøbing

Lolland-Falsters Brandvæsen måtte natten til fredag slukke en brand i Nykøbing. Billedet er ikke fra den hændelse. Arkivfoto: Presse-fotos.dk

Brandvæsenet måtte natten til lørdag rykke ud til en mindre brand i Nykøbing.

Offentliggjort Sidst opdateret

Natten til lørdag måtte Lolland-Falsters Brandvæsen rykke til Fjordvej i Nykøbing. Borgere havde anmeldt, at en brand var brudt ud, men heldigvis var den ifølge indsatslederen "til at overskue."

En mindre grøn plastikcontainer med pap og papir brændte, da brandvæsenet kom frem.

Heldigvis var den ingen bygninger lige ved, og derfor havde flammerne ikke mulighed for at sprede sig yderligere.

Klokken 01:24 fik brandvæsenet meldingen, og det tog ikke lang tid før, at brandfolkene igen kunne vende tilbage til stationen.

En halv time skulle det tage, før flammerne var slået ihjel, og alt igen var roligt på den vej, hvor sygehuset også ligger.

Torsdag aften kunne en røgsøjle ses både i Sakskøbing og i Maribo. Men selvom det så voldsomt ud, var der ingen grund til panik.

Læs hvorfor her.