Politi: Bortførere ville dræbe par på Mors

Et par på Mors blev forsøgt dræbt, da de i flere timer blev holdt fanget og udsat for grov vold, mener politiet.

I løbet af tirsdagen anholdt politiet efterhånden seks personer, og alle er sigtet for drabsforsøg, oplyser TV Midt og Vest. Forbrydelsen er sket i misbrugsmiljøet, siger vicepolitikommissær Andreas Søgaard i Thisted til Ritzau.

Tre mennesker opsøgte parret på dets bopæl omkring klokken 23 mandag og beskyldte parret for at have stjålet fra dem. De trak parret ind i en bil og kørte rundt med de to gidsler natten over.

Manden blev slået, sparket og forbrændt, og kvinden blev truet med at blive savet over med en motorsav, hvis ikke de betalte nogle penge.

Til sidst undslap de to ofre, en mand på 29 år og en kvinde på 40, og efter at have gemt sig på en mark lykkedes det for kvinden at finde en ejendom, hvorfra hun ringede efter hjælp.

Hvor længe parret var frihedsberøvet, har politiet ikke umiddelbart klarlagt.

- Det var i flere timer, siger vicepolitikommissær Andreas Søgaard.

De anholdte er fem mænd og en kvinde. De sigtes for frihedsberøvelse og forsøg på manddrab. En dommer i Thisted skal onsdag formiddag afgøre, om der er grund til at varetægtsfængsle de seks. Hvordan de stiller sig til sigtelserne, ønsker politiet ikke at oplyse.

- Nogen mener, at de andre skylder noget, siger vicepolitikommissæren om motivet.

- Det kan være penge, tyvekoster eller smykker, tilføjer han.

/ritzau/

Et par blev mandag aften opsøgt på dets bopæl på Mors og hevet ud i en bil, hvor de to gidsler blev forsøgt dræbt, mener politiet.

Offentliggjort Sidst opdateret