Politi er til stede i Birkerød i forbindelse med drabsefterforskning

En 19-årig og en 21-årig blev fremstillet i grundlovsforhør den 30. oktober i forbindelse med drabet på en 23-årig mand. (Arkivfoto). Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Nordsjællands Politi efterlyser personer, der har set "noget særligt" 28. oktober, hvor en 23-årig blev dræbt.

Offentliggjort Sidst opdateret

Nordsjællands Politi er til stede ved sportshallen Søndervangshallen i Birkerød i forbindelse med efterforskningen af drabet på en 23-årig mand 28. oktober.

Det oplyser politikredsen på det sociale medie X.

Her opfordrer Nordsjællands Politi til, at man henvender sig, hvis man set noget særligt i området om aftenen 28. oktober.

- Har du observeret noget særligt i tidsrummet fra klokken 22.00 frem til midnat den 28. oktober i området omkring Søndervangshallen, kan du henvende dig til politipersonale, som er til stede ved hallen, lyder det.

Drabet på den 23-årige fandt sted på et ukendt tidspunkt inden klokken 22.58 i Birkerød ved Søndervangshallen.

29. oktober blev to mænd på 19 og 21 år anholdt af politiet. Dagen efter blev de fremstillet i grundlovsforhør i Retten i Lyngby.

Af sigtelsen, der blev læst højt under grundlovsforhøret, lød det, at de to mænd var sigtet for manddrab.

Derudover lød det, at den 23-årige skal være blevet stukket to gange i ryggen, to gange i maven og to gange i brystet.

Begge mænd nægter sig skyldig.

Efterfølgende blev den 21-årige løsladt, mens den 19-årige blev varetægtsfængslet i to uger.

Torsdag skal Retten i Lyngby tage stilling, til om varetægtsfængslingen skal forlænges.

Både den dræbte og de to sigtede er allerede kendt af politiet for at være en del af det kriminelle miljø i Birkerød, har Nordsjællands Politi tidligere oplyst.

Foruden den 19-årige og den 21-årige er tre andre også blevet anholdt i sagen.

Det drejer sig om tre mænd på 20, 21 og 27 år. De er alle tre sigtet i sagen, men er blevet løsladt.

Politiet har tidligere oplyst, at man mener, at der kan være flere medgerningsmænd på fri fod.

/ritzau/