En lukket garage i Slagelse har været brugt som narkolager i den helt store stil.
I garagekomplekset har politiet fundet 25 kilo amfetamin, cirka et kilo kokain og 30.000 ecstasytabletter.
Politiets aktion fandt sted 16. marts midt på dagen, men først nu har Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi besluttet at fortælle om sagen.
To mænd er varetægtsfængslet. Den ene er en 31-årig mand, der bor vest for Slagelse.
I første omgang lykkedes det ikke for betjentene at få fat i den anden mistænkte, en 35-årig fra Sorø-området. Han gik under jorden i flere måneder, før det lykkedes at få anholdt ham 7. juli.
- Han har holdt sig skjult forskellige steder, siger politikommissær Bent Ludvigsen.
Han ønsker ikke at svare på, om mændene har tilknytning til kendte kriminelle grupper - eller hvordan de forholder sig til sigtelserne, som kan give adskillige års fængsel, hvis de findes skyldige.
- Jeg vil ikke udelukke, at der vil ske flere anholdelser, siger Bent Ludvigsen.
Politiet har en idé om, hvor narkotikaen stammer fra - men også her holder politikommissæren kortene tæt til kroppen.
Kokainen, amfetaminen og tabletterne kunne på gadeplan have indbragt sælgerne mindst fem millioner kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker