Politi frikender skatteminister i ursag

Skatteminister Troels Lund Poulsen (V) begik ikke noget strafbart, da han i januar sidste år modtog et kostbart Rolex-ur fra en arabisk sheik. Det har Københavns Politi nu afgjort.

Politiet frikender samtidig en række tidligere og nuværende medarbejdere i Skat for beskyldninger om bestikkelse i forbindelse med en studietur til Sydafrika, oplyser Skat i en pressemeddelelse.

Skatteministeren fik et Rolex-ur af sheik Tarmin Harmad Al-Thani under et officielt besøg i Qatar sidste år. Urets værdi løb op i knap 70.000 kroner.

Ministeren oplyste først, at han havde betalt skat af det dyre ur, men alligevel udviklede sagen sig så voldsomt, at ombudsmanden, gik ind i den. Han trak dog følehornene til sig, da ministeren i januar valgte at aflevere uret til Skatteministeriet.

Nu er det så politiet, der har kigget episoden efter i sømmene, og heller ikke ordensmagten har fundet grundlag for at rejse en sag, oplyser Skat.

Den anden del af politiets undersøgelse har været rettet mod en række it-chefer i Skat, der i 2004 var på en skatteyderbetalt tur til Sydafrika. Cheferne skulle se på it-løsninger fra firmaet Accenture.

Efter den officielle del af rejsen betalte Accenture for, at cheferne kunne blive lidt længere og komme på safari.

Det førte til, at en borger og en tidligere medarbejder i Skat gik til politiet og anmeldte it-cheferne for at have modtaget bestikkelse.

Ifølge Skat har politiet nu valgt at indstille efterforskningen i sagen, da der efter ordensmagtens opfattelse ikke er noget strafbart at komme efter.

/ritzau/

Politiet renser skatteministeren og en række it-chefer i Skat for beskyldninger om bestikkelse.

Offentliggjort Sidst opdateret