Politi: Gasflasker skyld i voldsom slagtehus-brand
I Vissenbjerg opstod der mandag lange køer på Odensevej på grund af brand i et slagtehus.
En brand i et slagtehus i Vissenbjerg udviklede mandag så kraftig røg, at politiet på et tidspunkt spærrede for trafik ad den befærdede Odensevej.
Ifølge vagtchef ved Fyns Politi Hans Jørgen Larsen var det sandsynligvis nogle gasflasker, der var skyld i branden.
- Det er formentlig sket i forbindelse med omskiftning af nogle gasflasker, som de har brugt til at varme nogle redskaber i slagteriet op med, siger han.
Sent mandag eftermiddag oplyser Hans Jørgen Larsen, at røgen næsten er væk, men at man er på stedet endnu for at få helt bugt med ilden, som stadig har fat i noget gammelt tagpap.
- Bygningen er ikke brændt helt ned til grunden, men det meste af den er så beskadiget, at slagteriet er mere eller mindre ødelagt, siger han.
Der er ikke længere problemer med trafikken, som glider nogenlunde uden problemer.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet