Politi har stoppet bortførernes bil

Det var igen en årvågen borger, der sent fredag aften gav Nordsjællands Politi det afgørende tip, så man kunne få standset den Mazda, der tidligere på aftenen blev brugt ved en bortførelse i Frederiksværk.

Bilen blev kort efter klokken 22 set på en tankstation på Kongevejen nær Helsingør. Flere patruljer blev sendt til stedet, og det lykkedes hurtigt at få standset bilen uden dramatik.

Der var kun bilens ejer til stede i køretøjet. Vagtchefen hos Nordsjællands Politi oplyser, at der er ingen spor efter den forsvundne 19-årige syriske pige.

Hun blev bortført, da hun ved 17-tiden var ude at gå med sin mor nær stationen i Frederiksværk. To-tre mænd sprang pludseligt ud af en Mazda 626 og slog og sparkede pigen, før de tvang hende ind i bilen.

/ritzau/

Den bil, som blev brugt til at bortføre en pige fra Frederiksværk, er netop blevet stoppet på Kongevejen ved Helsingør. Ingen spor af pigen.

Offentliggjort Sidst opdateret