Rockergruppen Bandidos er måske ved at åbne en afdeling i Øster Toreby på Østlolland lige udenfor Nykøbing.
Politi og Skat er lørdag aften massivt til stede på den lukkede vej Solbakken, som er en sidevej til Linde Allé tæt ved Lollandsbanens trintbræt i Øster Toreby. Her er Bandidos tilsyneladende flyttet ind i et hus for enden af vejen, og lørdag aften er der altså ifølge politiet fest på adressen.
- Vi er derude for at registrere gæsterne, inden de går ind til festen, og det gør vi sammen med Skat.
- Vi ved ikke endnu, om det er et klubhus eller et tilholdssted eller hvad det er. Men de har kun boet der en uge, så vi har en mistanke om, at det er en indflytterfest, fortæller Jan Nielsen, der er ansvarlig for politiets indsats på stedet, til folketidende.dk.
Lørdag ved 19.30-tiden havde politiet og Skat indtil videre registreret 30-40 deltagere i festen, men det vides ikke, om der er flere personer i huset, som måske er ankommet, før politiet dukkede op.
Ifølge Jan Nielsen er der tale om et ganske almindeligt parcelhus, og huset bærer ikke præg af at være en rockerborg.
- Vi ved ikke, om huset er ejet eller lejet, fortæller Jan Nielsen og tilføjer, at personerne i sidste weekend flyttede fra det hus i Bangsebro lige nord for Nykøbing, hvor de ifølge politiet har holdt til siden begyndelsen af året.
Jan Nielsen understreger, at festlighederne i huset ikke har givet anledning til nogen problemer indtil videre. Han forventer, at politiet bliver i området resten af aftenen.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker