Politiet er løbet tør for spor i jagten på at finde Lisbet Nielsen fra Århus og indstiller dermed eftersøgningen.
- Vi er desværre nået dertil, hvor vi ikke har mere at gå efter. Hvis eftersøgningen skal genoptages, vil det kræve, at der kommer helt nye vidner på banen, eller at der dukker nye helt afgørende tekniske beviser op. Der skal noget til, som ændrer grundlæggende ved det, vi ved, siger efterforskningsleder Frits Kjeldsen til bt.dk.
Østjyllands Politi har siden den 23. oktober sidste år brugt både dykkere, jagerfly og hunde i forsøget på at finde Lisbet Nielsens lig.
Den 46-årige mor til to formodes dræbt af sin eks-kæreste, som to gange tidligere er dømt for drab på kærester. Eks-kæresten hang sig selv i Århus Arrest umiddelbart efter, at politiet havde anholdt ham.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde