Der ligger formentligt ingen forbrydelse bag sagen om det ældre ægtepar, som torsdag morgen blev fundet døde i deres hjem på Kongensgade i det centrale Fredericia.
Det fortæller politiinspektør Steen Edeling, leder af den centrale efterforskning ved Sydøstjyllands Politi, som dysser historien ned igen, efter lokale medier tidligere på dagen udråbte den som en mulig mordsag.
- Lige nu er der intet, der tyder på noget kriminelt. Der er ikke noget, der tyder på, at nogle har hjulpet de mennesker på vej. Alt tyder på naturlig død, fastslår politiinspektøren.
Ægteparret, hvor både mand og kone er i 80'erne, blev fundet af en vinduespudser lidt over klokken 9.
Det skabte en del røre omkring Kongensgade ved Trinitatis Kirke i Fredericia, hvor politiets teknikere iført blå dragter, handsker og masker finkæmmede bygningen, ligesom politihunde blev sat i gang med at opsnuse spor.
- Det er fuldstændigt normal procedure. Når vi kommer ind i en sag, der er et mistænkeligt dødsfald, så undersøger vi det jo som om, at det kunne være sket noget alvorligt. Så afspærrer vi området, indtil vi er færdige med de tekniske undersøgelser, siger Steen Edeling.
- Det er klart, at når man finder to mennesker døde på samme tid, får vi undersøgt sagen til bunds og derfor får vi lavet en obduktion i morgen, tilføjer han.
Politiet ved endnu ikke, hvor lang tid ægteparret har ligget døde i lejligheden, og det skal obduktionen også hjælpe med at fastslå.
To naboer oplyser til Fredericia Dagblad, at de ikke har set de to ældre mennesker de seneste 14 dage. Ifølge avisen var der heller ingen tegn på indbrud i ejendommen, da politiet nåede frem.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde