Politi klandres ikke for selvmord i arrest

Østjyllands Politi begik ingen fejl, da det i oktober sidste år lykkedes en 42-årig dømt dobbeltmorder at tage sit eget liv i Århus Arrest. Det fastslår statsadvokaten for Nord- og Østjylland.

Den 42-årige mand sad i arresten, fordi han var sigtet for at stå bag endnu et drab, denne gang på den 46-årige Lisbeth Nielsen, hvis lig aldrig er fundet.

Men den 31. oktober gjorde den 42-årige mand så en ende på sit eget liv, mens han var i politiets varetægt. Og det fik landsforeningen Krim til at melde politiet til statsadvokaten for pligtforsømmelse.

Men der er ikke en finger at sætte på politiets arbejde, fastslår statsadvokaten.

Statsadvokaten begrunder sin afgørelse med, at den 42-årige mand ifølge Retsmedicinsk Institut ikke var selvmordstruet, da han blev anbragt i arresten. Ej heller var der tegn på, at han havde fået tilbagefald til sin tidligere lidelse, skizofreni.

Manden begik sit første drab i en alder af 16 år. Senere kvalte han en 21-årig kvinde. Alle ofre var hans kærester.

/ritzau/

Politi kan ikke klandres for, at en dobbeltmorder sidste år begik selvmord i Århus Arrest, mens han ventede på tiltale for drabet på 46-årige Lisbeth Nielsen.

Offentliggjort Sidst opdateret