Politi leder efter maskerede mænd efter skuddrab i Søborg
Københavns Vestegns Politi leder efter to maskerede mænd, som blev set kort før en 35-årig mand blev ramt af flere skud i Søborg. (Arkivfoto). Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
To maskerede mænd er set i området kort før skyderi i Søborg, der kostede 35-årig mand livet.
Københavns Vestegns Politi har torsdag offentliggjort nye oplysninger om to gerningsmænd, der er set i forbindelse med skyderiet i Søborg i fredags.
Det skriver politikredsen i en pressemeddelelse.
En 35-årig mand blev ramt af flere skud, da han sad i en bil på Novembervej fredag eftermiddag. Søndag døde han af sine kvæstelser.
- De to gerningsmænd er set i området af vidner cirka et kvarter før skyderiet. Vidner har bidt mærke i dem, fordi de var klædt på en måde, så de stak ud i forårsvarmen, siger vicepolitiinspektør Charlotte Skovby.
Politikredsen oplyser, at man leder efter to maskerede mænd. Politiet ønsker ikke at oplyse, hvordan de var maskerede.
Den ene mand var iført sort tøj, mens den anden bar lyse bukser, mørkt overtrækstøj og kasket, lyder det fra politiet.
- Vi kører fortsat en massiv efterforskning for at få klarlagt omstændighederne i forbindelse med skyderiet, siger Charlotte Skovby.
Københavns Vestegns Politi opfordrer alle, der har oplysninger om sagen - også selv mindre detaljer - til at kontakte politiet.
Den 35-årige mand sad på førersædet af en leaset personbil, da der blev afgivet flere skud mod bilen. På passagersædet sad en 12-årig pige. Hun blev ikke ramt af skuddene.
Københavns Vestegns Politi ønsker af hensyn til pigens sikkerhed ikke at oplyse, hvilken relation den 12-årige har til den skuddræbte mand.
Efter skudepisoden lød det fra politiet, at to personer var blevet set løbe fra stedet.
Ekstra Bladet skrev søndag, at avisen har oplysninger om, at den dræbtes bror er en del af bandemiljøet.
Københavns Vestegns Politi har ikke ønsket at be- eller afkræfte den oplysning over for Ritzau.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker