Politi og hunde leder efter 59-årig kvinde

Politiet vil meget gerne i kontakt med en 59-årig kvinde, som søndag ved 10-tiden forlod sit hjem i Dalmose mellem Slagelse og Korsør.

Kvinden er sukkersygepatient og skal have medicin hver fjerde time, og det er årsagen til, at politiet gerne vil høre fra hende.

- Vi har haft en helikopter ude at lede, og nu er vi ude med hundepatruljer, siger vagthavende ved Sydsjællands Politi i Næstved.

Kvinden er 163 cm høj og almindelig til buttet af bygning. Hun har kort, kommunefarvet hår og mørkt brillestel.

Da hun gik hjemmefra, var hun iført en rød t-shirt, bukser og vandrestøvler, og hun gik med en bordeauxfarvet taske.

Politiet ved, at kvinden ved 11.30 er set ved Flakkebjerg, gående nordpå i retning mod Slagelse.

/ritzau/

En sukkersygepatient, som søndag morgen forlod sit hjem i Dalmose, skal have medicin hver fjerde time. Derfor vil politiet meget gerne tale med hende.

Offentliggjort Sidst opdateret