Politi starter sag om grove ord mod muslimer på Facebook
En række personer skal opsøges og afhøres om deres kommentarer på det sociale medie, siger Østjyllands Politi
En bølge af grove ord og ytringer rettet mod muslimer på Facebook får nu Østjyllands Politi til at indlede en stor efterforskning.
Flere end 40 opslag og kommentarer skal undersøges nærmere, oplyser politiet fredag.
Beslutningen skyldes en anmeldelse fra en kvinde i januar.
På det sociale medie har personer skrevet en række sætninger rettet mod muslimer. For eksempel, at en moské burde bombes.
I Østjyllands Politi siger advokaturchef Torben Thygesen, at der ikke er tvivl om, at der vil blive rejst sigtelse.
Men om det bliver mod én person eller flere, er det for tidligt at udtale sig om, forklarer han.
Nu indledes en omfattende efterforskning. Politiet vil identificere og derefter opsøge de personer, der har forfattet flere end 40 kommentarer og opslag.
- Vi skal finde ud af hvilken hensigt, man har haft, siger Torben Thygesen.
Sagerne drejer sig om trusler eller om overtrædelse af straffelovens såkaldte racismeparagraf.
Den sidstnævnte bestemmelse i straffeloven forbyder offentlig forhånelse.
- Hvis der er tale om en dialog mellem to personer, er det ikke offentligt, understreger advokaturchefen.
Efterforskningen vil involvere andre politikredse end Østjyllands Politi. Dette afhænger af, hvor personerne bor.
Først når afhøringerne er foretaget, kan anklagemyndigheden vurdere, om der er baggrund for at rejse en egentlig tiltale.
En af personerne skrev: "Skaf mig en panserværnsraket og et raketrør, så skal jeg påtage mig at bombe moskeen."
Advokaturchefen vil dog ikke over for pressen kommentere eller vurdere de enkelte opslag og kommentarer. Han nøjes med en mere generel udtalelse:
- Ordlyden i nogle af kommentarerne har en karakter, som betyder, at der kan rejses sigtelse, siger Torben Thygesen til Ritzau.
Kvinden bag anmeldelsen, Silwia Siv, har til politiet sendt en mappe med opslag med navne på flere end 100 personer.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde