Politiet advarer: Aflivningsvæske stjålet fra dyrlæge

Væske til at slå dyr ihjel er natten til mandag stjålet hos en dyrlæge på Stationsvej i Vemmelev nær Korsør på Sjælland.

Offentliggjort Sidst opdateret

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi advarer potentielle findere af væsken. Væsken er nemlig også livsfarlig for mennesker, oplyser politiet.

Politiet advarer derfor om ikke at åbne flaskerne eller på anden måde komme i kontakt med indholdet, hvis man finder dem.

Indbruddet fandt sted klokken 04.30, hvor der blev stjålet 10 styk 500 milliliter aflivningsvæske af mærket Pentobarbitalnatrium.

Tyven eller tyvene er brudt ind i nogle aflåste skabe, hvor dyrlægen har opbevaret den farlige væske, fortæller politikommissær Hugo Larsen fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

- Min første indskydelse er, at det er en narkoman. Vi ved, at det ikke er usædvanligt, at narkomaner bryder ind hos dyrlæger for at finde nogle stoffer, siger han.

Men ud over det er politiet på bar bund.

- Vi ved ikke, hvad vi skal gå efter. Vi aner ikke, hvem der har været inde og stjæle det. Måske det er en narkoman, der har troet, at det var noget vedkommende kunne bruge. Men der står på etiketterne, at det er farligt for mennesker og dyr, siger politikommissæren.

/ritzau/