Politiet advarer om glatte veje: Mange uheld på E45
Glatte veje i Østjylland har søndag aften forårsaget adskillige trafikuheld på motorvej E45.
Sydøstjyllands Politi melder søndag aften om "usædvanligt mange" trafikuheld på motorvej E45 fra Kolding i syd og op mod det sydlige Aarhus.
Uheldene skyldes, at der mange steder er is på vejbanen.
- Vi har haft rigtig mange uheld på E45 i aften, men der er heldigvis ingen tilskadekomne, siger vagtchef ved Sydøstjyllands Politi Jørn Bystrup.
- Så vi opfordrer til, at man kører meget forsigtigt - især hvis man endnu ikke har fået skiftet til vinterdæk, siger han.
Foruden motorvej E45 i Østjylland har kolde vejbaner også ført til uheld på Midtjyske Motorvej.
Også Syd- og Sønderjyllands Politi beder trafikanterne om at være forsigtige på grund af glat føre i politikredsen.
- Det er nu tid til at være ekstra opmærksom i trafikken.
- Temperaturen er faldet, og der er glat flere steder. Der saltes i store dele af Syd- og Sønderjylland, men det kan ikke helt forhindre vejene i at blive glatte. Pas på derude, skriver politiet på Twitter.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde