Politiet afslører stort skunk-gartneri ved Esbjerg
Politiet har mandag slået til mod et større skunklaboratorium i Tjæreborg ved Esbjerg.
Skunk er en forædlet og særlig stærk type cannabis, og politiet har fundet i omegnen af 300 skunkplanter på en adresse på Nørremarksvej.
- Vi har en enkelt anholdt i sagen, fortæller vagtchef Erik Lindholdt fra Syd- og Sønderjyllands Politi.
- Det, man skal være opmærksom på rundtomkring, det er, at det er høstsæson for hamp netop nu og de næste tre-fire uger frem.
- Så hvis folk er opmærksomme på væksthuse med hamp, så vil vi meget gerne vide om det. Så vil vi gerne hjælpe til med at høste, tilføjer vagtchefen.
Skunkplanter, der dyrkes indendørs under vækstlamper, er en forædlet og meget stærk udgave af den almindelige hampplante.
Ved dyrkning af skunk gives planterne særlig gode vækstbetingelser, så koncentrationen af det euforiserende stof tetrahydrocannabinol forøges markant. Stoffet er ofte dobbelt eller flere gange så stærkt som almindelig hash.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker