Politiet anholder 20-årig undvegen i Nordjylland
Nordjyllands Politi har fundet den 20-årige mand, der siden søndag formiddag har været på flugt fra et psykiatrisk sygehus i Brønderslev, hvor han er varetægtsfængslet i surrogat i forbindelse med en bedragerisag. Foto: Free/Colourbox
Arkivfoto
For anden gang på en måned efterlyste politiet en mand, der var flygtet fra en institution i Brønderslev.
Nordjyllands Politi har fundet den 20-årige Matias Yssing, der siden søndag formiddag har været på flugt fra et psykiatrisk sygehus i Brønderslev, hvor han er varetægtsfængslet i surrogat i forbindelse med en bedragerisag.
Det oplyser politiet i en pressemeddelelse søndag aften.
Det er anden gang på en måned, at den unge mand flygtede fra institutionen.
Den 20-årige mand forsvandt fra institutionen omkring klokken tre natten til søndag.
Sidst han var på springtur fra stedet, var i begyndelsen af april. Ved den lejlighed blev han anholdt igen efter at have været væk i flere dage.
Dengang rykkede bevæbnet politi ud for at finde ham, da politiet havde fået en oplysning om, at han var bevæbnet. Der blev ledt efter ham på adresser i Hjørring, Jerslev og Dybvad.
I den forbindelse blev der fundet et jagtgevær i hans bil. Det blev fundet, da en 29-årig kvinde kørte rundt i den i Brønderslev.
Denne gang foregik anholdelsen helt udramatisk, lyder det i pressemeddelelsen.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde