Politiet anholder knivsåret mand for drabsforsøg
To mænd blev tidligt fredag morgen fundet såret af knivstik i Aalborg. Den ene er fortsat i kritisk tilstand, mens den anden sammen med to andre er anholdt og sigtet for drabsforsøg. Foto: Presse-Fotos.dk/Ritzau Scanpix
Presse-Fotos.dk/Ritzau Scanpix
To mænd blev tidligt fredag såret af knivstik i Aalborg. Nu er den ene sammen med to andre anholdt i sagen.
To mænd på 20 og 27 år blev tidligt fredag morgen såret af knivstik i det centrale Aalborg, og den ældste har fået alvorlige kvæstelser.
Det oplyser Nordjyllands Politi.
Mændene blev kort før klokken 04.30 fundet Ved Stranden. Den yngste var blandt andet stukket i benet, mens den ældste havde fået et knivstik i brystet. Han er fredag eftermiddag stadig i kritisk tilstand.
De nærmeste pårørende til de to ofre er blevet underrettet.
Politiet satte med det samme en omfattende efterforskning i gang, og mistanken rettede sig snart mod to 20-årige mænd.
- Vi fik hurtigt solide spor at gå efter, så vi allerede kl. 09.42 kunne skride til anholdelse af de to mistænkte mænd. Pågribelsen af de to mistænkte skete på en adresse i det sydlige Aalborg, udtaler lederen af efterforskningen, politikommissær Lene Mikel Madsen, i en pressemeddelelse.
Ud på eftermiddagen tog politiets efterforskning en noget overraskende drejning. Klokken 14.58 blev den 20-årige, der var stukket i benet, anholdt.
Politiet mener, at han deltog i knivoverfaldet på den 27-årige, så han er nu sammen med de to andre anholdte sigtet for drabsforsøg.
Lene Mikel Madsen kan ikke kan udtale sig om motivet til knivstikkeriet eller andre enkeltheder i sagen.
- Det er de elementer, som vores videre efterforskning af hele hændelsen nu skal afdække præcist, udtaler hun i pressemeddelelsen.
- Men det er ikke banderelateret. Vores efterforskning har vist, at det er en uoverensstemmelse mellem nogle personer, der giver anledning til sammenstødet.
De tre anholdte vil lørdag morgen blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aalborg.
Anklageren vil af hensyn til efterforskningen bede dommeren om, at lørdagens grundlovsforhør holdes for lukkede døre.
- Vi har nu et stort stykke efterforskningsarbejde foran os, der skal klarlægge præcist, hvad der er sket før, under og efter knivstikkeriet, lyder det fra Lene Mikel Madsen.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker