Politiet anholder mand for knivstik ved Rådhuspladsen
En mand bliver søndag stillet for en dommer. Han er sigtet for at have begået knivstikkeri natten til lørdag.
Politiet har anholdt en mand for et knivstikkeri, der fandt sted natten til lørdag ved en 7-Eleven-kiosk på Rådhuspladsen i København. Knivstikkeriet gik ud over en mand, der efterfølgende blev kørt på hospitalet.
- Vi efterforsker stadigvæk sagen, men vi fremstiller en mand i grundlovsforhør søndag formiddag for dette knivstikkeri, siger den centrale efterforskningsleder hos Københavns Politi, Henrik Vedel, til Ritzau.
Politiet siger, at der kun har været tale om en enkelt gerningsmand, selv om de første beretninger gik på, at det handlede om et slagsmål mellem flere personer.
- De to personer har været lidt berusede og provokerende over for hinanden. De uoverensstemmelser i denne 7-Eleven fører så til, at en af dem føler sig så presset, at han bliver nødt til at trække en kniv, siger Henrik Vedel.
Der er ikke noget, som indikerer, at de to implicerede kender hinanden fra tidligere.
Overfaldet fandt sted klokken 4.57 lørdag morgen. Lørdag formiddag kunne politiet fortælle, at offeret var uden for livsfare.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned