Politiet anholder mistænkt for skuddrab i Thy
Politiet har anholdt en mand, der mistænkes for at have dræbt en 59-årig mand i Hørdum i Thy mandag aften. Arkivfoto. Foto: Free/Colourbox
Free/Colourbox
Mandag aften blev en 59-årig mand dræbt i Hørdum ved Snedsted. Tirsdag har politiet anholdt en mistænkt.
Midt- og Vestjyllands Politi har anholdt en mand, der mistænkes for at have dræbt en 59-årig mand i Thy mandag aften.
- Jeg kan ikke sige mere på nuværende tidspunkt, siger lederen af efterforskningen, vicepolitiinspektør Hans Roost sent tirsdag eftermiddag.
- Vi fortæller om anholdelsen, fordi det er vigtigt, at befolkningen får at vide, at vi har anholdt en person for drabet, fortsætter han.
Mandag aften ved 22.30-tiden fik politiet en anmeldelse om, at en mand lå død i et hus i Hørdum, der ligger omkring fem kilometer syd for Snedsted.
Anmeldelsen kom fra en ejendom på Tårnvej i landsbyen. Det var den dræbtes søn, der slog alarm.
- Han kom hjem fra arbejde og fandt sin far dræbt af skud fra et haglgevær, fortalte Hans Roost tidligere tirsdag.
Den 59-årige blev dræbt i stuen. Gennem retsmedicinske undersøgelser og kriminalteknikernes arbejde håber politiet at kunne danne sig et præcist billede af, hvad der er sket.
Tilsyneladende har gerningsmanden affyret et enkelt skud med haglgeværet - muligvis af kraftig kaliber.
Den anholdte vil onsdag blive fremstillet i grundlovsforhør, men tidspunktet er endnu ikke kendt, fremgår det af en pressemeddelelse fra Midt- og Vestjyllands Politi.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker