De uforklarlige årsager til, hvorfor et helt togsæt brændte natten til fredag uden for Fredericia Banegård, skal nu undersøges. Det oplyser Sydøstjyllands Politi.
- Vi undersøger i løbet af dagen, om vi kan få klarlagt brandårsagen. Der er ikke noget, der indtil videre tyder på, at branden var påsat, men vi kan ikke afvise det, siger vagtchef Morten Vegger.
Det var fra den såkaldte p-rist, hvor tog til store dele af Danmark rengøres og klargøres til den efterfølgende dag, at Fredericia Brandvæsen klokken 04.00 fik en melding om brand.
To slukningstog og 14 mand blev sendt til stedet, hvor fire vogne brændte og fire var røg- og sodskadede, oplyser beredskabschef Kaj Petersen til Fredericia Dagblad.
Toget var tomt og ingen personer kom noget til ved branden.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned